Bayburt Portalı
Fatih Dündar
Bayburt Derneği
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/serhatkilic4
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+5449449903
  • https://twitter.com/ozeluzmanlar
  • https://www.instagram.com/serhatkilic69
Serhat Kılıç
Linkler
Site Haritası
Takvim

ORGANİK TARIM

Organik Tarım

Organik Tarım, doğa ile uyum içinde sentetik kimyasal maddeler kullanılmadan ve çevreyi kirletmeden yapılan tarımsal üretimdir.

Organik tarımda esas, sentetik olarak imal edilen ve rutin olarak uygulanan kimyasal maddelerin kullanılmasından kaçınılması, ancak gerekli maddelerin doğada bulunduğu şekliyle ve doğanın dengesini bozmayacak şekilde kullanılmasıdır. Zararlı, hastalık ve yabancı otlarla mücadelede bu esasa uygun maddeler kullanılması yanında, asıl olarak kültürel önlemler, fiziksel mücadele, biyoteknik yöntemler ile biyolojik mücadelenin kullanılmasına izin verilmektedir.

Biyoteknik Yöntemler

Zararlıların fizyolojisi, biyolojisi ve davranışları üzerine etkili olan bazı yapay ve doğal maddeler kullanılarak, zararlıların normal biyolojik yaşam özelliklerini bozmak suretiyle zararlılara karşı uygulanan bir mücadele yöntemidir. Ayrıca cezbedici ve tuzak sistemleri, uzaklaştırıcılar ve gelişme engelleyici her türlü faktörlerin uygulanması olarak tanımlanabilir.

Entegre Mücadele

Tamamlayıcı Mücadele, Tüm savaş ve Entegre Zararlı Yönetimi (IPM) olarak bilinmektedir.

Kültür bitkilerinde hastalık, zararlı ve yabancı otlara karşı kimyasal preparatların yoğun kullanımı, insan sağlığı ve çevre üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkarmakta, zararlı organizmalarda ilaçlara karşı direnç oluşumu ve ürünlerde kalıntıya neden olmaktadır. Bu nedenle, Kimyasal Mücadeleye alternatif olabilecek veya onu tamamlayacak yeni yöntemler üzerinde durulmaktadır. Bunlar, Biyolojik Mücadele, Genetik Mücadele, Biyoteknik Yöntemler ve hepsinden önemlisi de bütün bu mücadele yöntemlerini bir bütün halinde ele alan Entegre Mücadele’dir.

Entegre Mücadele, “Zararlı türlerin popülasyon dinamikleri ve çevre ilişkilerini dikkate alarak uygun olan bütün mücadele metotlarını ve tekniklerini uyumlu bir şekilde kullanarak, zararlıların popülasyonlarını ekonomik zarar düzeyinin altında tutan bir zararlı yönetim sistemidir” diye tanımlanabilir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret184339
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Hava Durumu
Facebook'tan Takip Edin
Fotoğraflar